depresyon Ana Sayfa | İletişim  
      Bu site Prof. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır  
 
 
Depresyon ve kaygı/stres/anksiyete

Depresyon saptanan hastalarda  bir belirti olarak ya da  panik bozukluğu, fobik bozukluk, yaygın anksiyete bozukluğu ve obsesif-kompulsif bozukluk gibi ek bir anksiyete bozukluğu tanısı sağlayacak biçimde “anksiyete”ye sık rastlanır .

(Anksiyete=kaygı, stres, huzursuzluk, heyecan, bunaltı, sıkıntı, daralma, evham)

Depresyon ve anksiyete bozuklukları arasındaki ilişki üç biçimde kendisini gösterebilmektedir:

  1. Altta yatan depresyondan bağımsız bir anksiyete bozukluğu vardır. Yaygın anksiyete bozukluğu, panik atak ve agorafobi gibi bir anksiyete bozukluğu, depresyon ile beraber aynı anda farklı bir bozukluk olarak bulunmaktadır.

  2. Anksiyete belirtileri ile birlikte depresyon görülebilir. Depresyonu olan kişilerin çoğunda herhangi bir anksiyete bozukluğu tanı ölçütlerini karşılamayan anksiyete belirtileri görülür. Bu durum, özellikle anksiyete belirtileri şiddetli  ve duygulanım belirgin düzeyde çökkün değil ise, yanlış anksiyete bozukluğu tanılarının konmasına yol açabilir.

  3. Bazı hastalarda depresyon   ya da  anksiyete bozukluklarından biri diğerine ikincil olarak gelişir. Daha çok görülen, anksiyete bozukluklarının önce gelişmesi, bunun üzerine depresyonun eklenmesidir.                 

Depresyona anksiyete belirtilerinin eşlik ettiği durumlarda, hastaların sıklıkla duygulanımlarındaki çökkünlüğü inkar ettikleri ya da fark etmedikleri ve halsizlik, dikkat azalması ve uykusuzluk gibi diğer depresyon belirtilerini de anksiyeteye atfettikleri görülür.

Depresyon tanısının zayıflık olarak algılanması, buna karşın anksiyetenin stresli yaşam koşullarına karşı doğal bir tepki olarak görülmesi, bu durumu daha da pekiştirebilmektedir.

 

ayrıca bkz: yas, üzüntü/elem/keder, alkol veya uyuşturucu kullanımı, bipolar duygudurum bozukluğu, demans (bunama), tanı koymayı güçleştiren diğer etkenler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Alkol kullanımı fazlaya ne yapma
 

© 2009 Kültekin Ögel | Web Yazıl

© 2009 Kültekin Ögel | Web Yazılım: Bayram İlyasoğlu | Valid XHTML |  Ana Sayfa | İletişim