depresyon Ana Sayfa | İletişim  
      Bu site Prof. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır  
 
 
Depresyon düzelinceye kadar yapılması gerekenler

Düzelmeyi beklemek gerekir. Hastaneye yatmak, serum taktırmak vb süreci hızlandırmaz

İlaçlar etki edinceye kadar depresyon hayatınıza engel olabilir. Dikkatiniz az olduğu için rahat okuyamayacaksınız, hafızanız zayıf olacaktır. Duygularınızı kontrol edemeyebilirsiniz…

Üzücü olaylar sizi daha zor duruma sokabilir. Depresyon net ve doğru düşünmemizi engeller. Hata yapma oranımız artar. Depresyon içinde iken insanlar yanlış ya da pişman olacakları bazı kararlar olabilir. Bu nedenle kararlarınızı iyileştikten sonraki döneme erteleyin.

Bu nedenle önemli kararların ertelenmesi gerekir. Diğer sorunlarla uğraşmayı erteleyin. Ayağınız kırılsa koşamazsınız. Ama yavaş yavaş yürüyebilirsiniz. Depresyonlu kişide buna uygun biçimde yaşamını sürdürmelidir.

Düzelme başlayıncaya kadar savaşmayın…

Kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak şeyler ile uğraşın. Küçük, ulaşılabilir günlük hedefler seçin. Bunları başardığınız zaman kendinizi ödüllendirin.

Gelecek ile ilgili olarak gerçekçi planlar yapın. Kendiniz ve geleceğiniz ile ilgili planlar yaparken gerçekçi olun. Yapmanız gerekenler altından kalkılamayacak kadar büyük ise parçalara ayırın

İnsanlardan uzak kalmayın. İnsanlar ile görüşmeye ve onlar ile konuşmaya çalışın. İlk dönemde biraz zorlanabilirsiniz, ancak bunu size yararı önemli olacaktır.

Düzelme oranı yüzde yüze yakındır

ayrıca bkz: Depresyonda iyileşme süreci, depresyonunun tekrarlamaması için yapılması gerekenler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Alkol kullanımı fazlaya ne yapma
 

© 2009 Kültekin Ögel | Web Yazıl

© 2009 Kültekin Ögel | Web Yazılım: Bayram İlyasoğlu | Valid XHTML |  Ana Sayfa | İletişim